Wieloletni Plan Rozwoju


WIELOLETNI PLAN ROZWOJU I MODERNIZACJI URZĄDZEŃ WODOCIĄGOWYCH
I URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. w Sierakowicach

Zatwierdzony Uchwałą Rady Gminy Sierakowice nr LXIII/868/24 z dnia 06.02.2024 r. oraz Uchwałą Rady Gminy Sulęczyno nr LXX/454/2024 z dnia 22.02.2024 r.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Sierakowicach świadczy usługi w zakresie zbiorowego dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie gmin Sierakowice i Sulęczyno.

 

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracowuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu.

 

Plan ten obejmuje zadania w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji:

  1. urządzeń wodociągowych,
  2. urządzeń kanalizacyjnych.

 

Realizacja zaplanowanych zadań pozwoli na realizację strategicznych celów jakimi są:

  • stała poprawa jakości dostarczanej wody pitnej poprzez ciągły monitoring oraz unowocześnienie technologii jej uzdatniania,
  • modernizacja istniejącej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej,
  • dalsza rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na obszarze gmin Sierakowice i Sulęczyno,
  • oczyszczanie ścieków zgodnie z normami prawa polskiego i Unii Europejskiej,
  • poprawa oddziaływania w zakresie prowadzonej działalności na środowisko naturalne,

 

Zadania inwestycyjne dotyczące urządzeń wodociągowych obejmują:

  • modernizacja stacji uzdatniania wody w celu unowocześnienia technologii uzdatniania wody,
  • rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowych oraz monitoring dystrybucji wody,
  • stabilizacja ciśnienia wody w sieci poprzez modernizację hydroforni oraz budowę strefowych studni redukcyjno-regulacyjnych.

 

Zadania inwestycyjne dotyczące urządzeń kanalizacyjnych obejmują:

  • modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnych,
  • modernizacja oczyszczalni ścieków,

 

PLANOWANY ZAKRES USŁUG WODOCIĄGOWO-KANALIZACYJNYCH

 

1.1  Zbiorowe zaopatrzenie w wodę

 W zakresie zbiorowego dostarczania wody, spółka eksploatuje dwadzieścia ujęć wód podziemnych, w których użytkuje 37 studni głębinowych. Wydobywane wody podziemne wymagają uzdatniania, dlatego też wszystkie ujęcia wód podziemnych wyposażone są w stacje uzdatniania (odżelazianie, odmanganianie). Istniejące ujęcia zapewniają w pełni zaspokojenie zapotrzebowania obsługiwanych mieszkańców obu gmin na wodę wodociągową, a każde z nich posiada znaczne nadwyżki zatwierdzonych zasobów w stosunku do aktualnego poboru. 

 Woda z wodociągów wiejskich obecnie dociera do 98% mieszkańców gminy Sierakowice oraz do 97% mieszkańców gminy Sulęczyno. Pozostali mieszkańcy - kilka osad i przysiółków, a także pojedyncze siedliska na terenie obu gmin korzystają ze studni indywidualnych.

 Część mieszkańców z obszaru obu gmin korzysta z sieci wodociągowych obsługiwanych przez gminy sąsiednie.  Miejscowość Leszczynki i niektóre zabudowania w m. Długi Kierz na terenie gminy Sierakowice oraz miejscowości Borowiec, Czarlino i Węsiory na terenie gminy Sulęczyno, zaopatrywane są w wodę dostarczaną z urządzeń wodociągowych Gminy Stężyca.

 Na terenie gminy Sierakowice znajduje się 13 ujęć wodnych: Sierakowice, Janowo, Jelonko, Szklana, Lisie Jamy, Kamienica Królewska, Puzdrowo, Kujaty, Gowidlino, Stara Huta, Tuchlino, Mojusz i Bącka Huta. Zapotrzebowanie w wodę w okresie letnim (czerwiec-sierpień) wynosi do 4000 m3/d,  a w pozostałym okresie 2500 m3/d.

 Na terenie gminy Sulęczyno  znajduje się 7 ujęć wodnych: Sulęczyno, Kistowo, Widna Góra, Żakowo, Mściszewice i Węsiory. Zapotrzebowanie w wodę w okresie letnim wynosi 700 m3/d, a w pozostałym okresie 480 m3/d. 

 Wszystkie miejscowości korzystające z wodociągów, zaopatrywane są w wodę z ujęć podziemnych, ujmujących wody czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Ujęcia indywidualne wykorzystują na ogół wody holoceńskie. Warunki hydrogeologiczne na terenie gminy są dobre. Główna warstwa wodonośna czwartorzędu położona jest bezpośrednio pod glinami zwałowymi zlodowacenia bałtyckiego i zbudowana jest z różnoziarnistych piasków, pospółek i żwirów. Miąższość warstwy waha się w granicach od kilku do kilkunastu metrów, a znaczny zasięg terytorialny nadaje jej charakter zbiornika wód podziemnych.

 Jakość wody pitnej nadzorowana jest przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kartuzach, a badania laboratoryjne próbek wody zlecane są Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lęborku. Sprawozdania z badań bakteriologicznych i fizyko-chemicznych próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, z ostatnich lat (2010-2019) pokazują, iż woda surowa ze wszystkich ujęć wody na terenie obu gmin oraz woda pitna dostarczana do odbiorców spełnia wymagania dotyczące wskaźników fizyko-chemicznych, organoleptycznych i bakteriologicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które to rozporządzenie dokonuje wdrożenia do prawa polskiego przepisów unijnych tj. dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

  1.2  Zbiorowe odprowadzanie ścieków

 Równorzędnym przedmiotem działalności Spółki jest odbiór, oczyszczanie i odprowadzanie ścieków. Spółka eksploatuje system kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Sierakowice wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków w Sierakowicach oraz system kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Sulęczyno także wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków w Sulęczynie.  Na terenie obu gmin stanowiących łącznie aglomerację Sierakowice (ustanowioną na podstawie KAPOŚK) sieć kanalizacji sanitarnej obejmuje obecnie wszystkie miejscowości o zwartej zabudowie oraz niemal wszystkie osiedla domków letniskowych. Stopień skanalizowania aglomeracji wyznaczonej na obszarze obu gmin osiąga obecnie 98%.

 Oczyszczalnie ścieków w Sierakowicach i Sulęczynie są obiektami o podobnej technologii oczyszczania ścieków i stanowią typ mechaniczno-biologiczny oczyszczalni pracującej na metodzie osadu czynnego o przedłużonym czasie napowietrzania, ze wzmożoną defosfatacją biologiczną, denitryfikacją wstępną w/g zmodyfikowanego schematu Bardenpho z intensyfikacją biologicznej defosfatacji.

 W ramach realizacji w latach 2010-2020 projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej zlewni rzek Słupi i Łupawy w aglomeracji Sierakowice” – etap I do III, obie oczyszczalnie zostały rozbudowane i zmodernizowane. Układ technologiczny obu oczyszczalni  ścieków po modernizacji jest następujący:

a/  punkt zlewny ścieków dowożonych,

b/  część mechaniczna – zintegrowany kratopiaskownik,

c/ część biologiczna - dwa bliźniacze, niezależne reaktory zintegrowanego, biologicznego usuwania związków węgla, azotu i fosforu wg schematu A2O z predynitryfikacją osadu powrotnego, każdy reaktor wyposażony jest w końcowe filtry żwirowe i osłonę reagentową defosfatacji,

d/ część osadowa: komora wydzielonej tlenowej stabilizacji i zagęszczania osadu nadmiernego oraz mechaniczne odwadnianie osadu na prasie ze zautomatyzowaną higienizacją osadu wapnem.

 Zespół  urządzeń  oczyszczalni ścieków gwarantuje oczyszczanie ścieków zgodnie z normami określonymi aktualnych pozwoleniach wodno-prawnych dla obu oczyszczalni ścieków.

 Oczyszczalnia ścieków Sierakowice:

- przepustowość Q max 4000 [m³/doba]

- obciążenie 32 000 [RLM]

- odbiornik oczyszczalni ścieków - rzeka Bukowina: zlewnia Łupawy.

- ilość wytworzonych osadów ściekowych [tsm/rok] 600.

- sposób zagospodarowania osadów: rolnicze oraz pod zalesienie i rekultywację.

 Oczyszczalnia ścieków Sulęczyno:

- przepustowość Q max 770 [m³/doba],

- obciążenie 9200 [RLM]

- odbiornik oczyszczalni ścieków - rzeka Słupia

- ilość wytworzonych osadów ściekowych [tsm/rok] 50

- sposób zagospodarowania osadów: rolnicze i do rekultywacji gruntów rolnych i leśnych

 W ramach realizacji w latach 2018-2020 projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego aglomeracji Sierakowice”, w Sierakowicach przy ul. Brzozowej 6 został wybudowany zakład przetwarzania osadów ściekowych na organiczno-mineralny środek polepszający właściwości gleby.

 Zakład przetwarza osady nadmierne pochodzące z procesu oczyszczania ścieków z oczyszczalni ścieków w Sierakowicach oraz w Sulęczynie w ilości około 3200 ton rocznie, na organiczno-mineralny środek polepszający właściwości gleby na bazie wapna palonego o bardzo wysokiej reaktywności. Zakład posiada łączną moc przerobową do 10000 ton rocznie i będzie mógł także przyjmować do przetwarzania osady z oczyszczalni ścieków z gmin ościennych lub z zakładów przetwórstwa rolnego.

 Osady ściekowe, które dotychczas wywożone były z oczyszczalni ścieków bezpośrednio na pola do zagospodarowania rolniczego jako odpady, są w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach przetwarzane na pełnowartościowy produkt nawozowy i sprzedawane zainteresowanym rolnikom lub podmiotom prowadzącym zbyt nawozów. Produkt o nazwie OrCal® Si pHregulator® posiada zezwolenie w formie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zastosowanie go w rolnictwie jako organiczno-mineralny środek polepszający właściwości gleby.

 

PRZEDSIĘWZIĘCIA ROZWOJOWO-MODERNIZACYJNE W POSZCZEGÓLNYCH LATACH

 

Tabela 1: w zakresie urządzeń wodociągowych

Lp.

Nazwa zadania

Planowany koszt zadania

2024

1.

Zakup i wymiana wodomierzy zdalnych, odczytywanych w systemie radiowym w Gminie Sierakowice – 1400 szt.

700.000 zł

2.

Rozbudowa systemu monitoringu i nadzoru pracy systemu produkcji wody i sieci wodociągowej – zapobieganie i zmniejszanie strat wody

230.000 zł

3.

Rozbudowa sieci wodociągowej w Węsiorach - Etap II, sieć wodociągowa PE Dn90 - 1694,6 mb, odgałęzienia sieci do granicy działki odbiorcy PE Dn40 - 248,6 mb

366.961zł

4.

Przebudowa sieci wodociągowej Gowidlino-Gowidlino Wybudowanie - sieć wodociągowa PE Dn 90 - 6514 mb, przepompownia sieciowa wody

1.030.278 zł

5.

Przebudowa sieci wodociągowej Kujaty-Tuchlinek sieć wodociągowa PE Dn90 (poza aglomeracją) - 1862 mb, PE RC Dn90 – 748 mb, PE Dn90 (w aglomeracji) - 1053 mb, PE RC Dn90 – 758 mb

512.256 zł

6.

Przebudowa sieci wodociągowej Kujaty-Tuchlino Wybudowanie

sieć wodociągowa PE Dn100 - 2896 mb, PE Dn 90 - 2972 mb, odgałęzienia sieci do granicy działki odbiorcy PE Dn 40 - 600 mb

1.579.082 zł

7.

Rozbudowa sieci wodociągowej z Karłowa do m. Pustki - sieć wodociągowa PE Dn90 - 1631 mb, odgałęzienia sieci do granicy działki odbiorcy PE Dn40 - 37 mb

788.997 zł

8.

Rozbudowa sieci wodociągowej Sulęczyno ul. Szydlicka – osiedla w m Kłodno - sieć wodociągowa PE Dn100 - 1866 mb, PE Dn90 - 294 mb, odgałęzienia sieci do granicy działki odbiorcy PE Dn40 - 116 mb 

1.123.621 zł

9.

Rozbudowa sieci wodociągowej do nowych osiedli /3500mb/

455.000 zł

 

RAZEM:

6.786.195 zł

2025

1.

Zakup i wymiana wodomierzy zdalnych, odczytywanych w systemie radiowym w Gminie Sierakowice – 1400 szt.

700.000 zł

2.

Przebudowa sieci wodociągowej w Sierakowicach ( 4430 mb)

- ul. Wybickiego i Derdowskiego - sieć wodociągowa PE Dn90 - 750 mb

-ul. Prusa - sieć wodociągowa PE Dn90 - 270 mb

-ul. Orzeszkowej - sieć wodociągowa PE Dn90 - 160 mb

-ul. Wiejska - sieć wodociągowa PE Dn90 - 950 mb

- ul. Słupska - sieć wodociągowa PE Dn90 - 300 mb

-ul. Chłopska-Jeziorna - sieć wodociągowa PE Dn90 - 1700 mb

-ul. Lęborska (od SUW do m. Poręby) - sieć wodociągowa PE Dn90 - 2000 mb

886.000 zł

3.

Przebudowa sieci wodociągowej w Puzdrowie (w kierunku Tuchlina) - sieć wodociągowa PE Dn 90 -  2330 mb

466.000 zł

4.

Modernizacja SUW Janowo:

-     malowanie elewacji zewnętrznej,

-     remont elewacji wewnętrznej i posadzki,

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowa armatura, wymiana złóż filtracyjnych w istniejących filtrach, modernizacja systemu automatycznego pukania filtrów, modernizacja systemu napowietrzania, 

-     modernizacja systemu dystrybucji wody do istniejących zbiorników terenowych,

-     modernizacja systemu sterowania i AKPiA stacji.

600.000 zł

5.

Wykonanie obudów nadziemnych dwóch studni głębinowych na ujęciu w Węsiorach

90.000 zł

6.

Rozbudowa sieci wodociągowej do nowych osiedli /3900mb/

490.000 zł

 

RAZEM:

3.232.000 zł

2026

1.

Zakup i wymiana wodomierzy zdalnych, odczytywanych w systemie radiowym w Gminie Sierakowice – 1400 szt.

700.000 zł

2.

Przebudowa sieci wodociągowej w Gowidlinie ul. Podgórna i Kartuska

sieć wodociągowa PE Dn90 - 2076 mb

622.800 zł

3.

Przebudowa sieci wodociągowej w Puzdrowie

sieć wodociągowa PE Dn90 - 1200 mb

280.000 zł

4.

Przebudowa sieci wodociągowej w Tuchlinie

sieć wodociągowa PE Dn90 -  2096 mb

628.800 zł

5.

Przebudowa sieci wodociągowej w Mojuszu 

sieć wodociągowa PE Dn90 -  2165 mb

433.000 zł

6.

Modernizacja ujęcia wody w m. Bącka Huta

-     remont elewacji zewnętrznej - ocieplenie, wymiana poszycia dachu, wymiana stolarki okiennej, opierzenia dachu i rynny,

-     remont elewacji wewnętrznej i posadzki,  

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowe filtry, armatura, system automatycznego płukania filtrów,

-     zestaw hydroforowy,

-     budowa zbiorników terenowych,

-     nowy system sterowania i AKPiA stacji,

-     modernizacja  studni głębinowej – inspekcja TV, oczyszczenie i ew. naprawa filtra studni,  nowy zestaw tłoczny i pompa,

-     agregat zasilania rezerwowego, 

-     wymiana rurociągów tłocznych i kabli zasilających studnie – studnia-SUW,

-     nowe ogrodzenie + brama wjazdowa + zagospodarowanie terenu,

1.500.000

7.

 Modernizacja ujęcia wody w m. Mojusz

-     remont elewacji zewnętrznej – ocieplenie ścian , nadbudowa dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwi, opierzenia dachu i rynny,

-     remont elewacji wewnętrznej i posadzki,

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowe filtry, armatura, system automatycznego płukania filtrów,

-     budowa zbiorników terenowych,

-     zestaw hydroforowy,

-     nowy system sterowania i AKPiA stacji,

-     modernizacja 2 studni głębinowych – inspekcja TV, oczyszczenie i ew. naprawa filtrów obu studni, nowe obudowy naziemne obu studni, nowe zestawy tłoczne i pompy, 

-     wymiana rurociągów tłocznych i kabli zasilających studnie – studnia-SUW,

-     nowe ogrodzenie + brama wjazdowa,

1.200.000

8.

Modernizacja ujęcia wody w m. Tuchlino

-     remont elewacji zewnętrznej - ocieplenie, nadbudowa dachu, wymiana stolarki okiennej, opierzenia dachu i rynny,

-     remont elewacji wewnętrznej i posadzki,  

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowe filtry, aeratory, armatura, system automatycznego płukania filtrów,

-     budowa zbiorników terenowych,

-     modernizacja systemu sterowania i AKPiA stacji,

-     modernizacja 2 studni głębinowych – inspekcja TV, oczyszczenie i ew. naprawa filtrów obu studni met. chemiczną lub inną, nowe zestawy tłoczne i pompy, 

-     wymiana rurociągów tłocznych i kabli zasilających studnie – studnia-SUW,

1.100.000

9.

Rozbudowa sieci wodociągowej do nowych osiedli /3700mb/

470.000 zł

10.

Wykonanie obudów nadziemnych dwóch studni głębinowych na ujęciu w Kistowie

90.000 zł

 

RAZEM:

7.024.600 zł

2027

1.

Zakup i wymiana wodomierzy zdalnych, odczytywanych w systemie radiowym w Gminie Sierakowice – 1400 szt.

700.000 zł

2.

Modernizacja ujęcia wody w m. Stara Huta

-     remont elewacji zewnętrznej - ocieplenie, nadbudowa dachu, wymiana stolarki okiennej, opierzenia dachu i rynny,

-     remont elewacji wewnętrznej i posadzki,

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowe filtry, armatura, system automatycznego płukania filtrów,

-     budowa zbiorników terenowych,

-     modernizacja systemu sterowania i AKPiA stacji,

-     modernizacja 2 studni głębinowych – inspekcja TV, oczyszczenie i naprawa filtrów obu studni met. chemiczną lub inną, nowe obudowy naziemne obu studni, nowe zestawy tłoczne i pompy, 

-     wymiana rurociągów tłocznych i kabli zasilających studnie – studnia-SUW,

-     nowe ogrodzenie + brama wjazdowa,

1.300.000

3.

Modernizacja ujęcia wody w m. Jelonko

-     remont elewacji zewnętrznej - ocieplenie, nadbudowa dachu, wymiana stolarki okiennej, opierzenia dachu i rynny,

-     modernizacja systemu uzdatniania wody – nowe filtry, armatura, system automatycznego płukania filtrów,

-     zestaw hydroforowy,

-     nowy system sterowania i AKPiA stacji,

-     modernizacja istniejącego zbiornika terenowego,

-     modernizacja  studni głębinowej – inspekcja TV, oczyszczenie i ew. naprawa filtra studni,  nowy zestaw tłoczny i pompa, obudowa naziemna studni,

-     wymiana rurociągu tłocznego i kabla zasilającego studnię,

-     nowe ogrodzenie + brama wjazdowa + zagospodarowanie terenu – teren SUW i studni,

800.000

4.

Rozbudowa sieci wodociągowej do nowych osiedli /3800mb/

480.000 zł

5.

Wykonanie obudowy nadziemnej studni głębinowej na ujęciu wody w Bukowej Górze

50.000 zł

6.

Modernizacja systemu uzdatniania wody SUW w Żakowie – nowe filtry, armatura, system napowietrzania wody

200.000 zł

 

RAZEM:

3.530.000 zł

2028

1.

Zakup i wymiana wodomierzy zdalnych, odczytywanych w systemie radiowym w Gminie Sierakowice – 1400 szt.

700.000 zł

1.

Budowa nowej studni głębinowej na ujęciu w Sierakowicach ul. Lęborska

500.000 zł

2.

Rozbudowa sieci wodociągowej do nowych osiedli /3000mb/

450.000 zł

 

RAZEM:

1.650.000 zł

 

 Tabela 2:  w zakresie urządzeń kanalizacyjnych

Lp.

Nazwa zadania

Planowany koszt zadania

2024

1.

Budowa dwóch zbiorników retencyjnych wód opadowych w Sierakowicach o pojemności łącznej 405 m3 wraz z odcinkiem kolektora deszczowego PCV Dn630 – 115 mb od ul. Kartuskiej do zbiornika nr 2

397.738 zł

2.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Kłodnie - sieć kanalizacyjna PCV Dn200 - 681 mb, przyłącza PCV Dn160 - 99 mb

505.221 zł

3.

Zakup nowych mieszadeł i pomp dla oczyszczalni ścieków w Sierakowicach

70.000 zł

 

RAZEM:

972.959 zł

2025

1.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej wraz z przepompownią sieciową w Sierakowicach na Os. przy ul. Lipowej 612,9 mb - sieć grawitacyjna Ø200, 191,4 mb - przyłącza Ø160, rur. tłoczny Ø90 - 381,3 mb, 1 szt. przepompownia sieciowa

900.000 zł

2.

Budowa sieci kanalizacyjnej w Sulęczynie na osiedlu pomiędzy ul. Dolina Jeziora Głębokiego i Szydlicką - sieć grawitacyjna PCV Dn200 - 425,0 mb,  przyłącza grawitacyjne PCV Dn160 – 95,0 mb

450.000 zł

3.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej w M. Stara Maszyna – sieć grawitacyjna PCV Dn200  - 993 mb

700.000 zł

4.

Budowa sieci kanalizacyjnej w Sulęczynie na osiedlu pomiędzy ul. Borowikową i Szydlicką oraz Lawendową i Wrzosową- sieć kanalizacyjna PCV Dn200 - 700 mb, przyłącza PCV Dn160 - 200 mb

650.000 zł

5.

Zakup nowych pomp ściekowych do przepompowni ścieków  

100.000 zł

 

RAZEM:

2.800.000 zł

2026

1.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej wraz  z sieciową przepompownią w m. Paczewo Wybudowanie - sieć kanalizacyjna PCV Dn200 - 680 mb, przyłącza PCV Dn160 - 120 mb, 1 szt. przepompownia sieciowa

840.000 zł

2.

Zakup nowych pomp ściekowych do przepompowni ścieków

100.000 zł

3.

Zakup nowych dmuchaw, mieszadeł i pomp do oczyszczalni ścieków w Sulęczynie

200.000 zł

 

RAZEM:

1.140.000 zł

2027

1.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej do nowych budynków /400mb/

600.000 zł

2.

Zakup nowych pomp ściekowych do przepompowni ścieków

150.000 zł

3.

Zakup nowych mieszadeł i pomp do oczyszczalni ścieków w Sierakowicach

100.000 zł

 

RAZEM:

850.000 zł

2028

1.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej do nowych budynków /400mb/  

600.000 zł

2.

Zakup nowych pomp ściekowych do przepompowni ścieków

150.000 zł

 

RAZEM:

750.000 zł

 

 PRZEDSIĘWZIĘCIA RACJONALIZUJĄCE ZUŻYCIE WODY ORAZ WPROWADZANIE ŚCIEKÓW

 

Od początku powstania spółki, rozpoczęto działania zmierzające do racjonalizacji zużycia wody. Zasadniczym działaniem w powyższym względzie jest montaż wodomierzy u odbiorców rozliczanych dotychczas w sposób zryczałtowany. Obecnie na terenie gmin Sierakowice i Sulęczyno pozostaje łącznie jedynie kilkunastu odbiorców, u których rozlicznie zużycia wody oraz ilości ścieków, następuje na podstawie norm określonych w przepisach, a nie przy użyciu wodomierza. Wszystkie nowopowstające przyłącza wodociągowe, obowiązkowo są wyposażane w wodomierz.

 

Obecnie przystępujemy do przygotowania projektu wymiany wszystkich wodomierzy na terenie gminy Sierakowice na wodomierze ze zdalnym odczytem w systemie radiowym. W system ten zostały już wyposażone wszystkie nieruchomości na terenie wodociągu Lisie Jamy – miejscowości: Lisie Jamy, Długi Kierz i Leszczynki oraz wybudowania wokół tych miejscowości zasilane z ujęcia wody w Lisich Jamch. Planujemy sfinansowanie tego projektu z programu Unii Europejskiej - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wysokość dofinansowania w tym programie wynosi 80% dotacji dla kosztów kwalifikowanych.

 

W zakresie racjonalizowania wprowadzania ścieków, działania spółki zmierzają do:

- wykrycia istniejących podłączeń instalacji deszczowej na nieruchomościach do kanalizacji sanitarnej,

- ograniczenia zrzutu do kanalizacji sanitarnej odpadków stałych, co przyczynia się do występowania jej lokalnych niedrożności,

- stałej kontroli wielkości ładunku ścieków przemysłowych, w tym głównie z ubojni,

 

Wody opadowe zrzucane są do kanalizacji sanitarnej przez właścicieli nieruchomości, poprzez wykonanie nielegalnych podłączeń urządzeń odwadniających teren nieruchomości do kanalizacji sanitarnej. Powoduje to znaczne wzrosty przepływu ścieków w kanalizacji podczas opadów lub wiosennych roztopów i tym samym gwałtownym zmianom ulega przepływ ścieków w oczyszczalni ścieków, co mocno zaburza proces technologiczny. Spółka będzie podejmować działania zmierzające do ograniczenia, a docelowo wyeliminowania tego zjawiska. Dokonywane będą kontrole nieruchomości i weryfikacja istniejących przyłączy kanalizacyjnych. Wykonywane są także kontrole wybranych odcinków kanalizacji przy użyciu generatora dymu, które jednoznacznie wskazują istniejące włączenia odwodnień nieruchomości do kanalizacji sanitarnej.

 

W celu ograniczenia zrzutu odpadków stałych przez właścicieli nieruchomości podłączonych do kanalizacji sanitarnej, przeprowadzane są akcje edukacyjne i uświadamiające, np. ulotki edukacyjne, która są rozprowadzone wśród odbiorców usług kanalizacyjnych. W porozumieniu z dyrekcjami szkół prowadzone są akcje edukacyjne w szkołach w kolejno kanalizowanych miejscowościach. 

 

Następuje także ograniczenie zrzutów ponadnormatywnie obciążonych ścieków przemysłowych do kanalizacji sanitarnej, co powoduje zakłócanie procesu technologicznego biologicznych oczyszczalni oraz wpływa na znaczny wzrost kosztów funkcjonowania oczyszczalni w zakresie zwiększonego zużycia energii elektrycznej, wzrostu ilości reagentów chemicznych zużywanych w procesie technologicznym oraz wzrost kosztów wywozu osadu nadmiernego do zagospodarowania rolniczego.

  

NAKŁADY INWESTYCYJNE W POSZCZEGÓLNYCH LATACH

 

Nakłady inwestycyjne w zakresie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu  spółki w poszczególnych latach będą się kształtowały następująco:

 

Tabela 3

Lp.

Lata

w zakresie urządzeń wodociągowych w PLN

 

w zakresie urządzeń kanalizacyjnych w PLN

 

Łącznie

1.

2024

6.756.195

   972.959

7.729.154

2.

2025

3.232.000

2.800.000

6.032.000

3.

2026

7.024.600

1.140.000

8.164.600

4.

2027

3.530.000

   850.000

4.380.000

5.

2028

1.650.000

   750.000

2.400.000

 

RAZEM:

22.192.195

6.512.959

28.705.754

 

 

SPOSOBY FINANSOWANIA PLANOWANYCH INWESTYCJI

 

W zakresie urządzeń wodociągowych

 

W roku 2024 planowane jest wykonanie zadań inwestycyjnych, na realizację których spółka otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są to zadania wymienione w Tabeli 1. w pozycjach od nr 1. do 6. Dofinansowanie z powyższego programu wynosi do 100% dotacji do kosztów kwalifikowanych.

 

Na realizację inwestycji modernizacyjnych w zakresie urządzeń wodociągowych w latach kolejnych planujemy wystąpić w konkursie o dofinansowanie z programu Unii Europejskiej - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wysokość dofinansowania w tym programie wynosi 80% dotacji dla kosztów kwalifikowanych. W związku z powyższym planujemy do realizacji zadania inwestycyjne wymienione w Tabeli 1. w roku 2025 zadania od 1. do 3. w roku 2026 zadania od  1. do 7. w roku 2027 zadania od 1. do 2.

 

Inne wymienione w Tabeli 1. zadania modernizacyjne i rozwojowe w zakresie rozbudowy sieci wodociągowej oraz modernizacji istniejących obiektów typu stacje uzdatniania wody, sfinansowane zostaną ze środków własnych spółki.

 

W zakresie urządzeń kanalizacyjnych

 

W roku 2024 planowana jest realizacja dwóch zadań inwestycyjnych, na realizację których spółka otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są to zadania wymienione w Tabeli 2. w pozycjach nr 1. i 2. Dofinansowanie z powyższego programu wynosi do 100% dotacji do kosztów kwalifikowanych. Zadanie nr 3 będzie realizowane ze środków własnych.

 

W roku 2025, w  związku z otrzymaniem przez Gminy Sierakowice i Sulęczyno subwencji rządowej na rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej, w planowana jest realizacja zadań inwestycyjnych na terenie gmin Sierakowice i Sulęczyno, które zostały wskazane w Tabeli 2. w pozycjach od nr 1. do 4.

 

Pozostałe do realizacji inne zadania modernizacyjne i rozwojowe wymienione w Tabeli 2. w zakresie rozbudowy sieci oraz modernizacji istniejących obiektów typu przepompownie ścieków oraz stacje i oczyszczalnie ścieków, sfinansowane zostaną ze środków własnych spółki.

 

 PLANOWANY SPOSÓB REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW KOMUNALNYCH

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Sierakowicach świadczy usługi na obszarze aglomeracji wyznaczonej na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, ujętej w krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych.

 

Spółka eksploatuje system kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Sierakowice wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków w Sierakowicach oraz system kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Sulęczyno także wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków w Sulęczynie. Na terenie obu gmin stanowiących łącznie aglomerację Sierakowice (ustanowioną na podstawie KAPOŚK) sieć kanalizacji sanitarnej obejmuje obecnie wszystkie miejscowości o zwartej zabudowie oraz niemal wszystkie osiedla domków letniskowych. Stopień skanalizowania obu gmin osiąga obecnie 98%.

 

Zadania w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej wymienione w Tabeli 2. w pozycjach 1., 2. i 3. dla roku 2024, w pozycjach 1., 2., 3. i 4. dla roku 2025 oraz w pozycji 1. w roku 2026, stanowią planowane zadania na terenie aglomeracji, które mają doprowadzić do skanalizowania powstających nowych osiedli mieszkaniowych, które zapewnią skanalizowanie obszaru aglomeracji do poziomu 99%.